Po co właściwe transportować ponadgabaryty? - transportujemy

przewóz wielkogabarytowy

Jeżeli ktoś będzie chciał przeprowadzić transport

Spośród wszystkich odmian transportu ten lądowy wciąż cieszy się największą popularnością. Wynika ona z jego niewątpliwych zalet. Co prawda transport lądowy nie zawsze umożliwia transport ponadgabarytowy, jedn

Po co właściwe transportować ponadgabaryty? - transportujemy przewóz wielkogabarytowy
ak w większości innych przypadków sprawdza się bez zarzutu.

Na pewno jedną z kluczowych zalet będzie możliwość dostarczenia ładunku do każdego punktu znajdującego się na terenie Polski oraz licznych miejsc występujących w innych krajach. Transport lądowy idealnie zadziała na różnego typu trasach (zarówno tych dłuższych, jak i krótszych), a przy okazji pozwoli na przewiezienie bardzo zróżnicowanych elementów. Dzięki niemu możliwy jest i transport maszyn o niewielkich wymiarach, i transport żywności, różnego typu sprzętów czy drobnych przesyłek. Problem pojawia się tylko w jednym przypadku. Jeżeli ktoś będzie chciał przeprowadzić transport ciężki, istnieje spore prawdopodobieństwo, że drogą lądową nie zdoła go zrealizować i wtedy będzie musiał zdecydować się na jakąś alternatywę - np. transport lotniczy.


Ale nie wszystkie nadają się do

Wszystkie pojazdy, które poruszają się po drogach przeznaczone są do transportu, czy to ludzi, czy maszyn, czy innych towarów. Ale nie wszystkie nadają się do transportu ładunków nadgabarytowych. Do tego potrzebne są specjalne środki transportu oraz specyficzna organizacja całego procesu.
Jeśli więc ktoś chce przewieźć ładunek, który na przykład waży więcej niż 42 tony, lub jest wyższy niż 4 metry, musi zamówić usługę, jaką jest transport ponadgabarytowy. To właśnie on zajmuje się przewozem tych wszystkich ładunków, które swoimi gabarytami wykraczają poza przyjęte normy. Transport ciężki oczywiście organizowany jest przez jednostki do tego wyspecjalizowane. No i zawsze odbywa się dopiero po uzyskaniu od odpowiedniej instytucji zgody. Taką zgodę uzyskuje się po złożeniu specjalnego wniosku, w którym muszą być zawarte niezbędne dokumenty dotyczące planowanej trasy. Trudno bowiem wyobrazić sobie na przykład transport maszyn budowlanych, których wysokość przekracza wysokość wiaduktu, a ciężar, udźwig mostu.


Transport maszyn i innych takich towarów

Nieraz jest tak, że gdy za bardzo chcesz zaoszczędzić, koniec końców jedynie tracisz pieniądze, a nic w zamian nie zyskujesz. Zamiast więc samodzielnie planować jakże skomplikowany transport ponadgabarytowy, najlepiej postąpisz, gdy zlecisz to zadanie wykwalifikowanym specjalistom. Zaoszczędzisz w ten sposób i czas, i pieniądze. Unikniesz błędów, przez które mógłbyś bowiem zupełnie nieświadomie złamać przepisy prawne, co z kolei wiązałoby się z otrzymaniem kary finansowej.

Trasa przejazdu dla ciężkiego, ponadgabarytowego lub niewymiarowego ładunku powinna zostać zaplanowana przez specjalizujących się w tej branży ekspertów. Transport maszyn i innych takich towarów leży w zakresie kompetencji logistyków, którzy są zatrudniani przez wszystkie firmy transportowe. Do nich właśnie musisz uderzyć. Zamiast samodzielnie kombinować, zgłoś się do specjalistów, którzy zrobią wszystko za ciebie. W ten sposób zyskasz stu procentową pewność, że transport ciężki został zaplanowany i zorganizowany w zgodzie z aktualnymi przepisami drogowymi.


Do niej można zaliczyć m.in

Wyróżniamy aż siedem typów zezwoleń umożliwiających transport ponadgabarytowy. Każda z tych grup określa tak naprawdę inny typ zezwolenia.

Kategoria pierwsza skupia się na samej trasie. Uwzględnia ona zezwolenie na przewiezienie ładunku po konkretnej drodze, którą należy wcześniej dokładnie wyznaczyć, by zawrzeć takową informację w dokumentacji. Kategoria druga tyczy się z kolei różnego rodzaju pojazdów. Do niej można zaliczyć m.in. transport maszyn rolniczych - ciągników, koparek, a także spychaczy i innych podobnych pojazdów. Grupy od trzeciej do szóstej zawierają z kolei te zezwolenia, które wystawiane są na dłuższy czas i w których podaje się informacje dotyczące konkretnych parametrów wybranego ładunku. Ostatnia już kategoria, czyli ta siódma jest stosowana w momencie, gdy planowany transport ciężki nie pasuje do żadnej poprzedniej grupy.

Zezwolenie jest wydawane w formie specjalnego dokumentu. Upoważnia on zaznaczoną na papierze osobę do przewiezienia ładunku po drogach publicznych umieszczonych na terenie Polski.